Uzman Psikolog Hasan Karataş, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünde 2018 yılında onur derecesiyle, yüksek lisans eğitimini ise Ege Üniversitesi’nden yine onur derecesiyle tamamlamıştır. Lisans süresince Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Kulübü Başkanlığını 1 yıl süre ile yürütmüştür. Lisans eğitiminde staj ve topluluk faaliyetleri ile aktif bir öğrencilik yaşamı sürmüştür.

Yüksek lisans eğitiminde Bilişsel Davranışçı Terapi teori ve uygulama eğitimlerinin yanı sıra Motivasyonel Görüşme üzerine de eğitim almıştır. Ayrıca Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’dan Bilişsel Davranışçı Terapi (86 saat), Uzm. 

Dr. Alp Karaosmanoğlu’ndan Şema Terapi (42 saat), Prof. Dr. Nazan Aydın’dan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi (64 saat), Prof. Dr. Arnold Arntz’dan İmajları Yeniden Yazmak (6 saat), Klinik Psikolog Dr. Matthieu VILLATTE’den Yaşantısal Süreç Temelli Terapi (6 saat), WISC – IV ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından verilen Aile Danışmanlığı eğitimlerine katılmıştır. Karabağ Savaşı’ndan zarar görenlere yönelik psikolojik destek sağlamak amacıyla 5 ay süre ile Azerbaycan’da gaziler, şehit aileleri ve savaştan etkilenen sivil halkla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Yine Azerbaycan’da kadın mahkumlara psikolojik destek sağlamak amacıyla 3 ay görev yapmıştır. Yapmış olduğu çalışmalardan ötürü kendisine Azerbaycan Devleti tarafından “Certificate of Appreciation” ve “Fahri Ferman” belgeleri verilmiştir.