fbpx

Sosyokültürel Madde Kullanımı: Shiva, Bhang’in Tanrısı

Sosyokültürel olarak madde kullanımı: Bhang’in Tanrısı, Shiva

Günümüze kadar tarih boyunca farklı madde kullanımları ve maddeler, farklı tanrılarla ve kültürlerle eşleşmişlerdir. Bazı kültürlerde insanlar bu maddeleri çeşitli mitlere dahil edip ritüellerinde de bu maddeleri kullanmışlardır.  Bu duruma en iyi örneklerden biri Shiva’dır.

Shiva Kimdir?

Shiva; önemli Hindu tanrılarından bir tanesidir. Shiva, şeytanın yok edicisi ve olağanüstü dünyayı oluşturan bir tanrıdır. Sürekli olarak devam eden yaratma ve yıkma döngülerini yöneten kişidir. Gücüne rağmen Shiva Kailash Dağı’nda münzevi bir hayat sürmeyi seçmiştir. Diğer taraftan Shiva’nın kozmik gerçekliğin kutuplarını temsil ettiği söylenebilir. Hem yaratıcı hem de yok edicidir. İnzivaya çekilmiş olan Shiva evrenin varoluşunu ve yok oluşunu gözlemlemekle yetiniyor. Bunların yanı sırada verilen tüm nimetlerin Shiva’dan geldiğine inanılıyor. Ayrıca tüm şamanistik yeteneklerde mükemmel olduğu ve insanlığa bunları öğrettiğine inanılıyor.   

Belki de Shiva Hindu panteonundaki en karmaşık tanrıdır ve yüzlerce isme sahiptir. Bunlar arasında Sunucu, Öğretmen, Büyüleyen, Mutluluk Veren, Vahşi, Korkunç, Yok Edici, Kuzgun gibi isimler vardır. Shiva öğretilerinde yıkım olmadan yaşam olamayacağı, ölüm olmadan yaşam olamayacağı anlatır. Bunların ayrı ya da farklı şeyler olmadığı tek bir ebedi süreç olduğu anlatılır.

Sosyokültürel olarak madde kullanımı: Bhang’in Tanrısı, Shiva

.

Shiva ve Hint Keneviri

Yaklaşık M.Ö. 1400 yılından kalma Vedalar’da (The Vedas) Shiva ve Hint keneviri (cannabis indica), arasındaki ilişkiden bahsetmektedir. Hikayelerden bir tanesinde; tanrılar ilahı okyanusu Mandara Dağı’nın zirvesine karıştırdığında, bir damla amrita’nın (kutsal nektar) gökten düştüğü ve amrita’nın düştüğü yerde ilk kenevirin filizlendiği anlatılıyor. Lord Shiva bu bitkiyi insanlığın yararına dağın zirvesinden indirdiği söyleniyor. O zamandan beri de Shiva’ya sadakat/ibadet ve minnet için marihuananın kullanıldığı anlatılmakta. Bu hikâyede ayrıca şeytanların kenevir bitkisini kendileri için istedikleri ve tanrıların bunu engellediğini anlatmaktadır. Bu yüzden de esrar, zafer anlamına gelen “vijia” olarak adlandırılmıştır. Vedalar’da kenevir, mutluluk ve neşe veren, insanlığa verilen kurtarıcı bitki olarak adlandırılıyor. 

Diğer bir efsaneye göre de Shiva, ailesiyle tartıştıktan sonra sıcak güneşin altında yorgun ve bitkin halde yapraklı bir bitkinin altında uyuyakalmış. Uyandığında altında uyuduğu bitkinin güzelliğinin farkına varıp bu bitkinin yapraklarını tatmış. Bitkinin yapraklarını yer yemez hemen kendini yenilenmiş hissetmiş. Shiva, orada o bitkiyi en sevdiği yiyecek yapmış ve Bhangin efendisi olarak anılmaya başlandı. 

Bhang Nedir?

Bhang Hindistan’da esrardan bahsetmek için kullanılan daha yaygın bir ifadedir. Aslında en çok sütle karıştırılmış kenevir yapraklarından ve kakule, zerdeçal, hindistan cevizi, karanfil, karabiber, tarçın ve bal gibi çeşitli baharatlardan yapılan bir içeceği ifade eder. Bhang terimi ayrıca basitçe esrarın reçineli yapraklarını da belirtebilir. Sütün içindeki yağ, esrardaki psikoaktif maddelerin çözünebileceği ve vücut tarafından emilebileceği iyi bir ortam sağlar. Bu karışım sadece çeşitli festivallerde tüketilmemektedir. Ayrıca lingamları yağlamak için de kullanılır. Bhang, hem Shiva’yı onurlandırmak hem de insanlık için acı çekmeye ve sıkıntıya neden olmaya çalışan şeytanların neden olduğu kötü etkileri gidermek için festivallerde ve düğünlerde tüketilir. Bhang kullanımı şeytanlara karşı koruma için özellikle etkilidir. Kenevirin içinde şeytanların faaliyetine karşı olan koruyucu bir ruh içerdiğine inanılır.  

Bhang’in Tanrısı, Shiva

.

Sadhu’lar

Shiva’nın takipçileri/inananları sadhu’lar, Shiva gibi mütevazi bir yaşam seçerler. Sürekli olarak ibadet, arınmak, meditasyonlarında ve yoga ritüellerinde samadhi’ye ulaşmak için,  chillum içerisinde (Esrar tüketiminde kullanılan küçük kil borulardır) esrar kullanırlar. Chillum sigara içmek, hem tesis hem de gelenekler için sahip olunan derin saygıyı göstermek ve genellikle kenevir içiciliğine karşı dini tutumu ortaya koymak için yapılan oldukça ayrıntılı bir süreç olduğu belirtilmektedir. Bu tür bir davranışın esrar kullanımının Kutsal Komünyon’daki şarap kullanımı kadar kutsal, önemli ve saygı duyulduğunu göstermektedir. 

Hindistan’da Marihuana Kullanımı

Hindistan’da tıbbi amaçlarda ve dini ritüellerde kullanılan marihuana kullanımı halen aktif şekilde devam etmektedir. Dünya üzerindeki devletlerden bazılarının marihuana kullanımı üzerine olumsuz tutumu düşünüldüğünde Hindistan hükümetinden de benzer bir tutum beklenilebilir. Ancak hem tıbbi amaçla kullanım hem de ibadet için kullanım yaygınlığı bu olumsuz tutumu engellemektedir. Hindistan’ın Britanya sömürgesi olduğu son dönemlere doğru Hint toplumunda esrar kullanımına ilişkin geniş çaplı bir çalışma özel olarak atanmış bir komisyon tarafından yürütülmüştür (Hindistan Kenevir İlaçlar Komisyonu). Komisyon, Hindistan genelinde esrar kullanıcıları ile çok sayıda görüşme gerçekleştirmiştir. Esrar kullanımının dini ritüellerde ve ilaç olarak Hint toplumuna oldukça yararlı olduğu sonucuna varılmıştır. Komisyon ayrıca alkolün toplumun refahı için çok daha büyük bir tehlike olduğunu iddia etmiştir.

Shiva

.

Sözlük

Amrita: Kutsal bir madde, tanrıların yemeği, Yunan mitolojisinde ambrosiaya benzer. 

Chillum: Esrar tüketiminde kullanılan küçük kil borulardır. 

Lingam: Tapınaklardaki Shiva’nın bir simgesidir. Yaratıcılığın simgesel bir sembolü olarak kabul edilir ve genellikle dünyanın merkezini temsil etmek için tapınak kulesi altında bulunan, silindir ve bir penis şeklindeki taştır. 

Samadhi: Kişinin kendi kimliğinin ve zihninin, maddi dünyada bulunan dualitenin ötesine geçtiği kusursuz, mükemmel bir birliktelik içinde geçirilen aşkın bir zihinsel durumdur. 

Konuyla İlgili Destek Alabileceğiniz Psikoloğumuz

Sosyal Medya Sayfalarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir