Psikolog ve aile danışmanı olan Cansu Kaplan, 2018 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur öğrencisi olarak mezun olmuştur. Lisans eğitimi süresince Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubunun (TPÖÇG) İzmir yerel yapılanmasında sosyal sorumluluk biriminin sorumlusu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Topluluğunun kurucu yönetiminde projeler sorumlusu olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı Havagazı Gençlik Merkezinde işaret dili eğitimi almıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençler Engelliler Elele Projesinde iki sene boyunca gönüllülük yapmış ve bu gönüllülük faaliyeti boyunca otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuk ve ergenlerle çalışma fırsatı bulmuştur. Klinik alanındaki stajını Aydın Atatürk Devlet Hastanesinde ve sinir bilimler alanındaki stajını Dokuz Eylül Üniversitesinde tamamlamıştır.

Lisans eğitiminin son senesinde Dokuz Eylül Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır. Pedagojik formasyon eğitimini tamamladıktan sonra özel eğitim kurumlarında ve okullarda çalışarak çocuk ve ergen gruplarına psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir. Bu çalışma sürecinde Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri Uygulayıcı Sertifikası, Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Uygulayıcı Sertifikası (MMPI) ve Aile Danışmanlığı Sertifikasını almıştır.

2021 Nisan ayında kendisi gibi psikoloji bölümünden mezunu olan üç psikolog ile birlikte Melius Psikoloji Merkezi’ni kurarak, merkezin kurucu ortak psikoloğu olmuştur. Melius Psikoloji Merkezi’nde aile danışmanlığı, bireysel terapi, çocuk ve ergen terapisi yapmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapiler eğitimi almış ve bu eğitimin ilkelerini ve tekniklerini benimsemiştir.


EĞİTİM DURUMU

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Lisans (2018)

Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Yüksek Lisans (2022- Devam ediyor)


SERTİFİKALAR

Bilişsel Davranışçı Terapiler Eğitimi (Prof. Dr. Ebru ŞALCIOĞLU) (2019)

Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri Eğitimi Uygulayıcı Sertifikası (2019)

Aile Danışmanlığı Sertifikası (Milli Eğitim Bakanlığı onaylı) (2019)

Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Uygulayıcı Sertifikası (MMPI) (2018)

Pedagojik Formasyon Eğitimi (Dokuz Eylül Üniversitesi – 2018)

İşaret Dili Eğitimi (2014)