fbpx

Majör Depresyon Bozukluğu Nedir? Majör Depresyonun Belirtileri, Değerlendirilmesi ve Tedavisi 

MAJÖR DEPRESYON BOZUKLUĞU NEDİR? MAJÖR DEPRESYONUN BELİRTİLERİLERİ, DEĞERLENDİRİLMESİ VE TEDAVİSİ

Yaşanılan olumsuz deneyimlerde hissedilen depresif veya üzgün olma duygu durumu ile majör depresyon aynı şey değildir. Majör depresyon bozukluğu, depresyon bozukluklarının bir alt çeşididir. Majör depresyon bozukluğu bireyin duygularına, düşüncelerine ve davranışlarına etki eden psikolojik bir bozukluktur. Majör depresyon bozukluğu, bireyin iki hafta veya daha uzun süreli olarak işlevselliğini etkileyecek biçimde üzgün hissetmesi ya da ilgi kaybı yaşaması olarak ifade edilebilir. Herhangi bir yaşta görülebilen depresyon oldukça yaygın bir bozukluktur. Bu bozukluk kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülür. 

Majör depresyon bozukluğu nedir? majör depresyon bozukluğu belirtileri, değerlendirilmesi ve tedavisi.

Majör Depresyon Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

1. Çökkün Duygudurumu:

Neredeyse her gün, gün boyu süren depresif duygudurum temel özelliktir.

2. İlgi Kaybı ya da Zevk Alamama:

Bireyin daha önceden ilgi duyduğu, yapmaktan hoşlandığı neredeyse bütün etkinliklere karşı artık ilgisinin kaybetmesi, zevk alamamasıdır.

3. İştah:

Majör depresyon bozukluğunda iştah azalması da iştah artması da gözlemlenebilir. Kiloda belirgin değişiklikler oluşur.

4. Uyku:

Majör depresyon bozukluğunda aşırı uyuma, uyuyamama, uykuya dalmakta güçlük, uyuduktan kısa süre sonra uyanma gözlemlenebilir. Uyku düzeninde belirgin değişikler vardır.

5. Enerji Kaybı:

Yorgunluk hali, enerjisizlik, içsel gücün kalmaması, bitkinlik süreklidir.

6. Suçluluk ve Değersizlik Hissi:

Neredeyse her gün kendini değersiz hissetme, aşırı ya da uygunsuz suçluluk duyguları vardır.

7. Bilişsel Süreçlerde Bozulma:

Düşünmekte, odaklanmakta güçlük çekme gözlemlenir.

8. Olumsuz Düşünceler:

Majör depresyon bozukluğunda dünyayı, çevreyi, kendini ve geleceği olumsuz görme hali vardır. Birey tüm yaşadıklarını olumsuz olarak algılar ve olumsuz düşünceleri vardır.

9. Ölüm ve İntihar Düşünceleri:

Süreklilik gösteren ölüm ve intihar düşünceleri, tasarıları ya da girişimleri olabilir.

10. İşlevsellikte Bozulma:

Bireyin mesleki ve sosyal işlevselliğinde bozulma, kişilerarası ilişkilerinde bozulma ortaya çıkar.

Majör depresyon bozukluğu nedir? majör depresyon bozukluğu belirtileri, değerlendirilmesi ve tedavisi.

Majör Depresyon Bozukluğu Türleri ve Birlikte Görülen Bozukluklar

Majör depresyon belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de, iyi tanımlanmış bir psikolojik bozukluktur. Majör depresyon bozukluğunun farklı türleri de görülebilmektedir. Bu türler; melankolik depresyon, bunaltılı sıkıntılı depresyon, karma depresyon, atipik depresyon, psikotik depresyon, mevsimsel depresyon, doğum sonrası depresyon, katatonik depresyondur. Majör depresyonla birlikte anksiyete, yas, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk da görülmektedir. Bir uzmanın değerlendirmesiyle majör depresyon bozukluğuyla birlikte görülen başka bir bozukluk olup olmadığı teşhis edilebilir.

Majör Depresyon Bozukluğunda Değerlendirme Ölçekleri

Majör depresyon bozukluğu için testolarak depresyonu anlama ve tedavinin gidişatını izlemek amacıyla en çok kullanılan test Hamilton Depresyonu Derecelendirme Ölçeği’dir. Beck Depresyon Ölçeği ve Depresyon Değerlendirme Ölçeği de majör depresyon bozukluğunda sıklıkla kullanılır.

Majör Depresyon Bozukluğunun Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce belirtilerin hastalıklardan (tiroid bozuklukları, vitamin eksikliği, beyin tümörü) kaynaklanmadığına tahliller sonucunda emin olunmalıdır. Majör depresyon bozukluğunun tedavisi, diğer pek çok bozuklukta olduğu gibi kişiye özeldir. Majör depresyon bozukluğunun tedavisinde psikoterapi, ilaç tedavisi ve elektrokonvülsif tedavi kullanılır. Kişinin durumuna göre bir tedavi yolu tek başına kullanılabileceği gibi, birden fazla tedavi yolu da birlikte kullanılabilir. En sık birlikte kullanılan tedavi yolları psikoterapi ve ilaç tedavisidir. 

1. Psikolojik Tedaviler 

Majör depresyon bozukluğunun tedavisinde kullanılan terapiler arasında en etkili ve kanıtlanmış tedavilerden birisi Bilişsel Davranışcı Terapi (BDT)’dir. Bilişsel davranışçı terapiyle şimdi ve burada olmaya odaklanılarak işlevsel olmayan duygu, düşünce ve davranışlar işlevsel olanlarla değiştirilir. Majör depresyon bozukluğunun oluşmasına neden olan faktörler bulunur. Bu faktörlerle baş etme becerileri kişiye kazandırılır. Majör depresyon bozukluğunun tekrar ortaya çıkmaması için kişiye bazı becerileri kazandırmak çok önemlidir. Kişinin stresini kontrol edebilmesi, günlük hayattaki olumsuz durumlarla baş etme becerileri geliştirmesi ve benlik saygısını güçlendirmesi depresyonun tekrar ortaya çıkmamasında yardımcı olabilecek becerilerdir. 

2. İlaç Tedavisi 

Majör depresyon bozukluğunun tedavisindeki antidepresan ilaçların kullanımı psikiyatrist denetiminde olması gerekmektedir. İlaçların etkilerini göstermesi haftalar ya da aylar sürebilir, kullanıma başlanmasıyla hemen etki göstermeyebilirler. Tedavi süresince doktor tarafından uygun görülürse ilaçlar ya da dozları değiştirilebilir. 

3. Elektrokonvülsif Tedavi

Depresyon tedavisinde kullanılan bir başka yöntem de elektrokonvülsif tedavidir. Psikolojik tedavilerde ve/veya ilaç tedavisinde olumlu yanıt alınamayan şiddetli majör depresyon hastalarında anestezi ile beyinden elektrik akımı verme işlemidir.

Majör depresyon bozukluğu nedir? majör depresyon bozukluğu belirtileri, değerlendirilmesi ve tedavisi.

Biz Neler Yapıyoruz:

Majör depresyon bozukluğunda uygulanan psikolojik tedaviler, merkezimizde alanında eğitimli ve deneyimli olan psikologlarımız tarafından uygulanır. Melius Psikoloji Merkezine majör depresyon bozukluğu belirtileri ile başvuran danışanlara, uzmanlarımız kişiye özel ayrıntılı değerlendirmelerini yaptıktan sonra yine kişiye özel bilimsel kanıt temelli yaklaşımlarla ruh sağlığı hizmeti sunar. Majör depresyon bozukluğu belirtileri gösteren kişilere etkili bir biçimde yardımcı olabilmek için sizleri Melius Psikoloji Merkezine bekliyoruz.

Psikolog ve Aile Danışmanı 

Cansu Kaplan

Sosyal Medya Hesaplarımız

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir