fbpx

Aile ve Çift Danışmanlığı

Aile ve çift danışmanlığı, evli ya da evli olmayan çiftlerin karşılaştıkları sorunları ele alarak çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir danışmanlık modelidir. Bu model, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkilerin çalışıldığı, değişim ve gelişimi sağlamayı hedefleyen bir danışmanlık modelidir.

Bireylerin, diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları ve duygusal doyum açısından çok önemlidir. Özellikle ebeveyn, eş ve çocuklar gibi kişilerle kurulan yakın ilişkilerde, bu rol daha belirgin hale gelir. Evlilik ilişkisinde, eşler zaman zaman çatışmalar, zorlu ve sıkıntılı dönemler yaşayabilirler.

Aile ve çift danışmanlığının amacı, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçleri ele alarak çatışmaların çözülebilmesini ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişim ve gelişim sağlayabilmesini sağlamaktır. Hem aile içi ilişkilerin düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlarla ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenir.

Aile ve çiftlerle yapılan çalışmaların uzun vadeli etkisi söz konusudur. Terapiye katılan bireyler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenirler. Bireylerin birbirleriyle kurdukları yakın ilişkiler desteklenir. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilir hale gelinir.

Melius Psikoloji Merkezi‘nde uygulanan aile ve çift danışmanlığı hizmetinde seans süresi 90 dakikadır. Danışmanlık sürecinin ne kadar süreceği, ailenin veya çiftin ihtiyacına göre belirlenir.

Psikologlarımız

Sosyal Medya Sayfalarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir